On-line informační a navigační systém pro prezentaci udržitelného rozvoje v obci Křižánky

Audioprůvodce

Obec Křižánky  i nádherné okolí vybízejí k celé řadě výletů a turistických aktivit. Za zmínku stojí monumentální skalní útvary v okolí obce. Se zajímavou historií zdejšího kraje se můžete seznámit  díky dvěma naučným stezkám. Zcela jistě se Vám zalíbí nádherné rybníky a další kouzelná místa ve třetí nekrásnější obci roku 2012.
Zajímavou novinkou je náš nový AUDIOPRŮVODCE OBCÍ KŘIŽÁNKY.Můžete si stáhnout formou aplikace do mobilu, či jiného chytrého zařízení informace o turistických zajímavostech Křižánek a jejich okolí. Na obecním prostranství jsou instalované INTERAKTIVNÍ MAPY s možností přehrávání audiozáznamů dle stanovišť. Jedna se nachází v parku před obecním úřadem, druhá na Českých Milovech.
Součástí projektu je i několik hlásičů informací, díky nimž se můžete dozvědět aktuální informace o tom, co se v naší obci děje (např. probíhající akce pro děti i dospělé, farmářské trhy…).
Aplikace si můžete stáhnout i na našich webových stránkách: www.obeckrizanky.cz.
 

SKALNÍ ÚTVARY
V katastru obce leží nejvyšší vrchol Žďárských vrchů – Devět skal (836 m), Čtyři palice, Drátník, Malinská skála, legendami opředené Milovské perničky, či Bílá skála. Malé i velké návštěvníky určitě nadchnou malebné přírodní jeskyňky, kterými se může pyšnit Zkamenělý zámek.
 
NAUČNÉ STEZKY
Pokud při svých toulkách přírodou máte rádi nádherné výhledy do krajiny kombinované se zajímavým poznáním určitě Vás nadchnou naučné stezky, kterých Křižánky nabízí hned několik.
Vypravte se například „Za pilníkáři na Český kopec“ a seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Délka naučné stezky je necelé 2 km. Na konci stezky můžete dále pokračovat na Čtyři palice nebo Zkamenělý zámek.
Stezka „Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi“ Vás provede po stopách dnes již neexistující sklářské osady. Historické fotografie Vám přiblíží vývoj jednoho z nejkrásnějších koutů Vysočiny.
Naučná stezka pojmenovaná příznačně "Poznejte naše stromy", začíná přímo v srdci Křižánek a je značena modrou turistickou značkou. Její trasa je dlouhá pouhý 1 kilometr.
V současné době se zde seznámíte se zhruba  dvěma desítkami převážně místních druhů stromů.
Stezka Realizované projekty informuje na 11 stanovištích návštěvníky obce o již realizovaných projektech v obci Křižánky. Dozvíte se například o stavbě vzdělávacího centra, můžete si prohlédnout nádherně opravenou školu, moderní hasičskou zbrojnici, či obnovu drobných sakrálních staveb, tzv. křížů…
Počtem čtyřicet pět kulturních památek jsou Křižánky největší vesnickou památkovou rezervací v kraji Vysočina.
 
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Milovníci koupání určitě ocení čistou a osvěžující vodu v Řásníku a Kyšperském rybníku.
Pokud vlastníte chytrý telefon nebo tablet, můžete se dozvědět díky QR- kódu další zajímavé informace ke každému stanovišti. Chytré zařízení si můžete zapůjčit i v našem vzdělávacím centru.
 
VÝZNAMNÉ BUDOVY
Mezi nejvýznamnější a také nejzajímavější budovy naší obce patří Vzdělávací centrum, škola, kostel, kaplička nebo zvonice.
 

Jazyky

Téma vzhledu

Menu

Vytvořil: Internet Stream s.r.o.