Informace o stezce
Pilníkářské řemeslo v minulosti přispělo k rozkvětu obce Křižánky. Dnes je je toto zde tradiční řemeslo již téměř zapomenut...
Mapa stanovišť stezky
Přehledná mapa všech stanovišť této stezky.
Číst dal
Obec Křižánky
Křižánky jsou malou obcí na českomoravském pomezí v srdci Žďárských vrchů přibližně 17 km severně od Nového Města na...
Stanoviště: Pilníkáři
Pilníkářství na Křižánkách od přelomu století do začátku II. světové války
- ‹ předchozí
- 3 z 6
- následující ›
Za první republiky prožívalo pilníkářské řemeslo na Hlinecku svůj největší rozkvět. Především České a Moravské Křižánky se staly vyhlášeným pilníkářským střediskem. Protože ještě nenastala éra moderních brusných zařízení, velká poptávka po kvalitním pilníkářském zboží stále narůstala. Díky značnému množství vyučených mužů s různými schopnostmi a nestejnou kvalitou zvládnutí řemesla se vytvořilo několik pilníkářských vrstev s rozdílným sociálním zázemím.
Specifickým rysem charakteristickým pro Křižánky a okolí Svratky se stalo v rámci Českých zemí ojedinělý jev a tím bylo domácké pilníkářství. Jednalo se většinou o vyučené výrobce, ačkoliv se rovněž objevovali i lidé pouze zaučení, kteří zvládli techniku výseku pilníků. Domácká výroba byla provozována bez většího speciálního dílenského vybavení, kdy mezi základní zařízení patřil dřevěný špalek, olověné podložky a pilníkářská kladiva se zahnutou rukojetí. Pracovalo se převážně v obytné místnosti, síni nebo kůlně. Tito domáčtí dělníci neprováděli celý výrobní proces, ale odebírali již upravené výkovky těles pilníků. Dělali buď pro živnostenské provozovny, nebo blízké i vzdálenější továrny, kde byly dokončeny technologické procesy, jako např. kalení.
V období první republiky se označovala sociální úroveň jednotlivých pilníkářů jako uspokojivá. Lidé v třicátých letech za tzv. hospodářské krize tak měli práci, pravidelný finanční přísun a to především i v zimě. Křižánky tak byly nezaměstnaností postiženy v mnohem menší míře než okolní obce s tradiční tkalcovskou výrobou. Pilníkářství tak vesnici pomohlo překlenout kritické období. (Použité zdroje: Ruční pilníkářství na Hlinecku - Václav Michalička)

QR kód s odkazem na kartu stanoviště
