Informace o stezce
Pilníkářské řemeslo v minulosti přispělo k rozkvětu obce Křižánky. Dnes je je toto zde tradiční řemeslo již téměř zapomenut...
Mapa stanovišť stezky
Přehledná mapa všech stanovišť této stezky.
Číst dal
Obec Křižánky
Křižánky jsou malou obcí na českomoravském pomezí v srdci Žďárských vrchů přibližně 17 km severně od Nového Města na...
Stanoviště: Pilníkáři
Začátek pilníkářství na Křižánkách
- ‹ předchozí
- 2 z 6
- následující ›
V roce 1859 došlo ke zrušení cechů a od 1.5. 1860 je nahradila živnostenská společenstva. Ke konci 19. století počet pilníkářských živností významně vzrostl. Tito drobní živnostníci pracovali sami nebo jen s rodinnými příslušníky a svými učni. Je třeba zmínit, že pouze řemeslná produkce nepokrývala životní potřeby, a proto mívali výrobci k dílně přidružené i drobné zemědělské hospodářství.
Zrušení železáren zkomplikovalo přísun materiálu. Doprava oceli, koksu a uhlí se stala pro poměrně velkou vzdálenost železnice nákladnou. Pilníkáři v té době kromě zhotovování nových nástrojů hodně přecházeli na vysekávání starých pilníků s už opotřebovaným zubem. Kvůli již zmíněným problémům s dopravou materiálu (potřebného k výrobě, či již vyrobeného), byli pilníkáři nuceni sami nabízet své výrobky po okolí a rozvážet je většinou z důvodu nevelké majetnosti na trakaři zájemcům. Stávalo se, že mistři opouštěli své živnosti a věnovali se pouze obchodu s pilníkářským zbožím.
Podstatnou změnou především v pracovních příležitostech bylo založení menší filiální továrny na pilníky v České Cikánce r. 1898 firmou Schmidt a spol. Tato vídeňská firma měla na rakousko-uherském území více pilníkářských závodů a hlavním důvodem zřízením provozovny na Cikánce byla velká základna kvalitních a zkušených řemeslníků hledajících uplatnění. Této skutečnosti využila v roce 1908 i firma Josef Tlustý a Jindřich Löwy v Hlinsku. Podnik na České Cikánce zaměstnával 30 dělníků a hlinecká továrna až 60 lidí.
Začátek 20. století přinesl vznik nových samostatných živnostenských malovýroben a nárůst domáckých výrobců. Ti začali pracovat i pro vzdálené závody - např. pro firmu Otakar Mrázek ve Vídni. Do Vídně odcházelo mnoho místních pilníkářů na zkušenou. Útlum v produkci nastal za průmyslové a obchodní krize v letech 1912-1913. Za první světové války se výroba omezila na minimum a velké oživení nastalo až po vzniku samostatného Československa. (Použité zdroje: Ruční pilníkářství na Hlinecku - Václav Michalička)

QR kód s odkazem na kartu stanoviště
