Třešeň ptačí (Prunus avium)

Číslo stanoviště: 
23
Třešeň ptačí (Prunus avium)

Vzhled:Koruna bývá vejčitá (platí pro solitery). Kůra v mládí hladká, červenohnědá, později černo nebo šedo-hnědá, příčně se odlupující. Borka bývá slabá šedo černá. Letorosty jsou poměrně silné, červenohnědé s popelavým povlakem. Pupeny vejčitě kuželovité, většinou nahloučené na koncích postranních větévek. Z obvejčitých až 15 cm dlouhých listů vybíhá jakoby „seškrcená“ špička. Po obvodu jsou hrubě pilovité, při čepeli se dvěma červenavými žlázkami. Bílé oboupohlavné květy v bezlistých okolících vykvétají před olistěním (v podmínkách ČR dle polohy většinou v květnu).Plodem je kulovitá červená, později velmi temně rudá peckovice. U planých stromů má plod (třešeň) dozrávající v červenci průměr pouze cca 1 cm. Pod tenkou dužinou ukrývá tvrdou žlutohnědou kulovitou pecku.
Rozšíření: Třešeň ptačí pochází patrně z Přední Asie a je zdomácnělá po celé Evropě. Divoce roste roztroušeně ve světlých lesích a křovinatých stráních od nížin do podhorského stupně. S oblibou je pěstována řada jejích hospodářsky cenných odrůd v zahradách a sadech. 
Zajímavost: Pro svou otužilost je pěstována jako ovocný i u horských chalup v polohách, kde ostatní ovocné stromy(ořech, jabloně, švestky...) již nenacházejí vhodné podmínky.

Javascript is required to view this map.

QR kód s odkazem na kartu stanoviště