Osika obecná (Populus tremula)

Číslo stanoviště: 
14
Osika obecná (Populus tremula)

Vzhled: Opadavý, až 30 m vysoký listnatý strom s četnými kořenovými výmladky a řídkou korunou. Kmen přímý, až 70 cm v průměru, borka v mládí hladká, zelenošedá, ve stáří černošedá a podélně brázditá. Listy střídavé, řapíkaté, vejčitě okrouhlé, na okraji zubaté, řapík ze stran zploštělý. Květy dvoudomé, samčí v až 10 cm dlouhých vysutých jehnědách, s šedě brvitými listenci a červenými prašníky, samičí s červenými bliznami. Plodem jsou tobolky. Kvete před rašením listů, tj. v III až IV.
Rozšíření: V ČR hojně od nížin až po horské oblasti (max. asi 1400 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě a Asii od subarktického pásma až po oblast Středozemí (na jihu i v severní Africe)
Zajímavost: Působí analgeticky (zejména při revmatismu kloubů), močopudně, snižuje horečku, v oblasti močových cest působí desinfekčně, zevně působí rovněž desinfekčně a protizánětlivě, takže se užívá na špatně se hojící rány nebo hemoroidy.te v téměř celé Evropě a Asii od subarktického pásma až po oblast Středozemí (na jihu i v severní Africe)
 

QR kód s odkazem na kartu stanoviště