Jeřáb ptačí - nejedlý (Sorbus aucuparia)

Číslo stanoviště: 
6
Jeřáb ptačí - nejedlý (Sorbus aucuparia)

  Vzhled: Opadavý, až 20 m vysoký strom. Kůra šedá, hladká, jen ve stáří lehce brázditá. Listy střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 9 až 21 lístky, které jsou přisedlé, podlouhle kopinaté, lysé, na okraji pilovité, při bázi asymetrické. Květy v bohatých vrcholících, oboupohlavné, 5četné, bílé, poněkud zatuchle páchnoucí. Plodem jsou oranžově červené malvice (jeřabiny). Kvete v V až VI. Konzumace čerstvých jeřabin může způsobit lehkou otravu! Při uvaření nebo usušení se jejich toxicita zcela ztratí. 
Rozšíření: V ČR hojně až roztroušeně téměř ve všech oblastech a nadmořských výškách. Celkově roste takřka v celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších oblastí, na severu až k hranici polárního lesa, na východě po západní Sibiř a Malou Asii.
Zajímavost: Jeřabiny působí mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.
 
 
 

 
 

Javascript is required to view this map.

QR kód s odkazem na kartu stanoviště