Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Číslo stanoviště: 
5
Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Vzhled: Opadavý, až 40 m vysoký strom s pravidelnou, válcovitou korunou. Kmen dosahuje průměru až 1,5 m, borka je téměř hladká, tmavošedá se světlejšími pruhy, odlupující se ve velkých šupinách. Listy vstřícné, řapíkaté, dlanitě 5klané, laloky tupě pilovité. Žlutozelené květy jsou uspořádány v převislých, až 16 cm dlouhých latách. Křídla dvounažek svírají obvykle dosti ostrý úhel. Kvete v V.
Rozšíření: V ČR v průměru roztroušeně, nejčastěji od pahorkatin po horské oblasti, v nížinách spíše vzácně (max. asi 1350 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od severu Pyrenejského poloostrova, na východě po Kavkaz, na jihu od Sardinie, Sicílie a střední části Balkánu, na severu po jih Skandinávie a střední Polsko, pravděpodobně jen druhotně i v Dánsku, na severu Německa a na severu Polska.
Zajímavost: Často bývá pěstován v parcích ať už jako solitérní nebo alejový strom. V současnosti existuje okolo 60 různých kultivarů javoru klenu, které se liší zejména barvou listů (červené, žluté i vícebarevné).
 
 

 
 

Javascript is required to view this map.

QR kód s odkazem na kartu stanoviště