JAVOR BABYKA (Acer campestre)

Číslo stanoviště: 
24
JAVOR BABYKA (Acer campestre)

Vzhled:Strom až 20 m vysoký s kulovitou korunou, řidčeji keř. Kůra tmavě hnědá, ve stáří podélně i příčně rozpraskaná v téměř pravoúhlé obdélníky. Listy vstříčné, řapíkaté, dlanitě 5laločné, někdy 3laločné, laloky tupé, řapík při nalomení mléčící. Květy uspořádány v latách, 5četné, oboupohlavné, žlutozelené, vykvétají současně s rašením listů. Plodem je křídlatá 2nažka, nažky 2 až 4 cm dlouhé a asi 1 cm široké. Kvete v květnu.
Rozšíření: V ČR hojně od nížin po pahorkatiny (max. asi 530 m n.m.), zejména ve středních a východních Čechách a na jižní a východní Moravě. Celkově roste v téměř celé Evropě, na západě od Britských ostrovů, na východ až po Volhu, na severu po Dánsko a jih Švédska, mimo Evropu roste v Malé Asii, na Kavkaze a v Íránu.
Zajímavost: Často bývá pěstován v parcích a zahradách a to v několika kultivarech (např. 'Compacta'). Vyžaduje polostinné stanoviště, půda by měla být spíše sušší, výživná, nejlépe zásaditá, ale snese i mírně kyselou reakci. Bývá využíván i jako součást živých plotů, kdy je častým řezem (řeže se až několikrát ročně) udržován v nižší, keřovité formě. 

QR kód s odkazem na kartu stanoviště