Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Číslo stanoviště: 
12
Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Vzhled: Opadavý, až 40 m vysoký strom s kmenem o průměru až 1 m. Borka v mládí hladká, ve stáří podélně brázditá, zprvu šedá, později až šedočerná. Listy vstřícné, lichozpeřené, se 7 až 15 lístky, které jsou podlouhlé až podlouhle vejčité, na okraji pilovité, téměř přisedlé, jen koncový lístek řapíkatý. Pupeny černé, sametové. Květy na jednom stromu oboupohlavné i jednopohlavné (=mnohomanželná rostlina), jsou uspořádány v latách vyrůstajících z postranních pupenů, všechny jsou bezobalné, oboupohlavné květy se 2 tyčinkami s červenými prašníky a 1 dvoulaločnou bliznou, samčí se 2 až 3 tyčinkami a samičí s pestíkem a sterilními tyčinkami (patyčinkami), všechny rozkvétají před rašením listů. Plodem jsou křídlaté nažky. Kvete v IV.
Rozšíření: V ČR roztroušeně od nížin po horské oblasti (max. okolo 1000 m n.m.), převážně však od nížin po pahorkatiny. Celkově roste v Evropě na severu po 63° severní šířky, na jihu chybí (Španělsko, Itálie, Řecko), na západě až po Irsko, na východě po Ural.
Zajímavost: Listy působí mírně močopudně a projímavě a podporují vylučování solí. Užívají se proto zejména při revmatismu, dně, ledvinových chorobách nebo při zadržení tekutin v těle. Podávají se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 sklenky vody, což je denní dávka). Zevně lze drogu použít na omývání špatně se hojících ran nebo bércových vředů, v pediatrii se osvědčila jako mírně projímavý prostředek. Kůra údajně snižuje horečku.
 

Javascript is required to view this map.

QR kód s odkazem na kartu stanoviště