Informace o stezce
Milovská stezka, nazvaná jinak také "Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi" je velice pestrá svým obsahem.
Mapa stanovišť stezky
Přehledná mapa všech stanovišť této stezky.
Číst dal
Obec Křižánky
Křižánky jsou malou obcí na českomoravském pomezí v srdci Žďárských vrchů přibližně 17 km severně od Nového Města na...
Stanoviště: Milovská stezka
-
1.
-
2.
-
3.
-
4.
-
5.
-
6.
-
7.
-
8.
-
9.
-
10.
-
11.
-
12.
-
13.
-
14.
-
15.
-
16.
-
17.
-
18.
-
19.
-
20.
Fauna luk v meandrech Svratky
Další živočichové a rostliny, které se zde vyskytují.
Vydra říční - žije po většinu roku samotářským životem. Je skvělý plavec a potápěč, pod vodou vydrží až 5 minut a uplave stovky metrů. Loví od soumraku, živí se vodními živočichy - rybami, obojživelníky a drobnými savci. V hlinitých březích či pod kořeny stromů si vyhrabává dlouhou noru s doupětem, vchod je většinou pod vodou. Páří se od února do června. Po dvou měsících samice rodí 1 až 4 mláďata, která s matkou zůstávají asi jeden rok. Zákonem chráněná, ohrožená.
Hýl rudý - zavalitý, zhruba velikosti vrabce. Žije v křovinatých porostech podél vodních toků, na vlhkých loukách s roztroušenou zelení. Samec na sebe upozorňuje typickým zpěvem a to nejčastěji opakující se melodickou hvízdavou slokou „hit-hyt-jehytjá“. Do jednoduchého hnízda, které bývá nízko v křovinách či bylinném podrostu, samička snáší obvykle 4 vejce. Na snůšce se střídají oba rodiče. Potravu tvoří nejrůznější semena, zejména rdesna, pryskyřníku a šťovíku. Z hnízdišť mizí již počátkem srpna, odlétá zimovat až do Indie. Ohrožený, zákonem chráněný druh.
Chřástal polní - velikosti štíhlé koroptve. Obývá zejména louky, i neudržované, spatřit jej lze jen zcela výjimečně. Aktivní je převážně navečer a v noci. Samec se ozývá opakovaným jednoduchým a rytmickým voláním „rep-rep“. Hnízdo je skryto na zemi ve spleti rostlin. Snůšku 8 až 12 vajec zahřívá pouze samička, ta také odvádí mláďata z hnízda krátce po vylíhnutí. Živí se zejména hmyzem. Tažný druh, na přelomu srpna a září se vydává na cestu do rovníkové a jižní Afriky. Zpět se vrací koncem dubna a v květnu. Silně ohrožený, zákonem chráněný druh.
Zmije obecná - je jediným jedovatým hadem České republiky. Dospělé samice dorůstají délky 70 až 100 cm, samci nejvýše 60 cm. Zmije vyžaduje dostatek slunečního svitu a vlhkosti, proto se s ní můžeme nejčastěji setkat na osluněných svazích a v blízkosti proudících vod. Loví obvykle v noci drobné hlodavce, obojživelníky a ještěrky. Zimní období tráví v podzemí. V dubnu dochází k páření, asi po čtyřech měsících samice rodí 5 až 20 vajec, z nichž se okamžitě klubou mláďata. Zákonem chráněná, kriticky ohrožená.

QR kód s odkazem na kartu stanoviště
