Zkamenělý zámek

Číslo stanoviště: 
7
Zkamenělý zámek

 Pár kilometrů od Křižánek směrem ke Svratce se nachází jedna z přírodních i historických zajímavostí. Zkamenělý zámek neboli Starý Karlštejn. 

Jméno Zkamenělého zámku bylo často různě komoleno. Nazývali jej Kálštejn, Karštein nebo Starý Karlštejn. V době švédských válek se zde místní ukrývali před loupeživými vojenskými hordami. Zkamenělý zámek jim poskytl přímo znamenité útočiště.
Nejde o žádné Himaláje, ale o menší skalní útvary, které jsou uspořádány do tvaru podkovy. Nadmořská výška se tu pohybuje od 720 po 765 metrů nad mořem. Malé i velké návštěvníky určitě nadchnou malebné přírodní jeskyňky, díky nimž je Zkamenělý zámek až pohádkově krásný. Když se k tomu navíc přidá barevný podzim, pak uvěříte, že jste se ocitli v místě králů a princezen, plném bohatství a vznešenosti.
Ale nenechte se mýlit. Místo vznešených dam a pánů tu můžete potkat nanejvýš kunu lesní, nad hlavami vám pak bude kroužit krahujec obecný a své poselství vyťuká do stromu nepřehlédnutelný datel s červenou čepičkou na hlavě.
Namísto drahých koberců ztlumí váš krok hebký mechový porost nebo čerstvě napadané jehličí. Svůj podíl na kráse Zkamenělého zámku mají i zdejší stromy – smrk, javor, jeřáb, bříza nebo buk. Nádherné kapradiny rozloží své listy se stejnou noblesou, jako vznešené dámy vějíře, kterými se ovívají v dobách palčivých veder.
A ani hodovní síň nezůstane prázdná. Borůvčí nabídne lahodné a osvěžující plody a v době pozdního léta a začínajícího podzimu si odtud můžete odnést velké množství výtečných hub.
Přírodní krásy ovšem nejsou jedinou zajímavostí této lokality. Na své si zde přijdou i historici a amatérští badatelé. V okolí skal jsou totiž dodnes patrné zbytky valů a příkopů - pozůstatky středověkého opevnění.
Při archeologických výkopech, realizovaných v letech 1887 – 90, byly nalezeny úlomky keramiky, zvířecí kosti a železné hřeby a šipky.
Pro horolezce zde bude asi nejzajímavější patnáctimetrová osamocená skála ležící asi sto padesát metrů na západ od Zkamenělého zámku, znalci zvaná Pivovar. Lezení je tu, stejně jako v celé lokalitě, povoleno od 1. července do 31. prosince. Všechny zdejší skály jsou nízké, takže se hodí spíše k bouldrování.
 
 
 

Javascript is required to view this map.