Milovské Perníčky

Číslo stanoviště: 
6
Milovské Perníčky

 Taky se vám zdá, že při zvuku tohoto jména cítíte na jazyku sladkou a kořeněnou chuť perníčků? Nenechte se zmýlit, Milovské perničky nemají s tímto voňavým pečivem pranic společného.

Milovské nebo také Velké perničky jsou totiž skalní útvary nacházející se asi jeden kilometr daleko od Čtyř palic. Vydáte se prostě po modré turistické značce, ta ostatně vede už z Křižánek. Cesta je dobře znatelná, terén nijak namáhavý. Protože se však k nim nedá dojet autem a všichni návštěvníci musí trasu absolvovat pěšky, jsou o něco méně vyhledávané horolezci.
Název Milovské perničky, který má na svědomí jedenáct kamenných prohlubní na vrcholcích skal, se vysvětluje několikerým způsobem. Můžete si vybrat, který se vám bude líbit nejvíce.
Podle jednoho jsou perničky zdrobnělinou slova „perna“, což bylo oddělení ve stodolách, kde se uchovávalo a drtilo obilí.
Další možná varianta vysvětlení názvu skalního útvaru má něco málo společného s již zmiňovaným sladkým pečivem. Podle ní se prý kamenné prohlubně natolik podobaly někdejším formám v nichž kdysi perníkáři pekli perník, že je místní pojmenovali podle nich.
No a do třetice ještě jedno vysvětlení. Jeho základem je pradávná pověst, která vypráví, že veliký kámen na vrcholu skály býval kamenný oltář a prohlubeniny v něm obětní mísy z pohanských dob. A místo samo bylo zasvěceno bohu Perunovi. Lidé pak začali tajemným skalám říkat zkomoleně Pernov a odtud už byl jen krůček k perničkám.
Pod souhrnný název Milovské perničky patří skupina tří větších a dvou menších rulových skalních bloků. Jejich jména jsou Poradní skála – ta je svou výškou dvacet pět metrů nejmohutnější ze zdejších skalních útvarů, a dále Supí hlava, Smrková věž a pod cestou pak Cestář a Mohyla. Skály jsou stupňovitě rozmístěny po svahu.
 

Javascript is required to view this map.