Malinská skála

Číslo stanoviště: 
2
Malinská skála

 Mezi osmistovky Žďárských vrchů se řadí také Malinská skála. A je také jedním z těch vrcholů, které se mohou pochlubit tím nejúžasnějším výhledem. Ze samé špičky lze za pěkného počasí zahlédnout Blatiny, Křižánky, Samotín, Sněžné, Buchtův kopec, Paseckou skálu, Drátník nebo Čtyři palice.

Malinskou skálu ale netvoří pouze jeden vrchol, skládá se ze čtyř velkých a několika menších skalních útvarů. Největší z nich se nazývá Výspa. Jeho stěny dosahují výšky dvaceti metrů a často tu můžete spatřit horolezce, kteří se snaží dosáhnout vrcholu poněkud obtížnější cestou, než běžný turista. Horolezecká činnost je kromě Výspy povolena ještě na Srnčí věži, Škuneru a Buldoku. 
Cesta k Malinské skále vede lesním porostem, který tvoří samozřejmě, jak už je ve Žďárských vrších zvykem, většinou smrk. Ale najdete tu také buk, jedli, břízu, borovici a jeřáb, jehož zářivě červené plody jsou ozdobou Malinské skály i přilehlého okolí. Rostou tu také mechy a lišejníky, traviny a kapradiny.  Z ptáků můžete v této lokalitě zahlédnout a taky uslyšet datla černého. Kromě něj tady hnízdí puštík obecný, káně lesní, jestřáb lesní, krkavec velký a výr velký.
Malinská skála se nachází přibližně 1,5km severozápadně od Blatin ve výšce 811 metrů nad mořem. Pro svou snadnou dostupnost je hojně navštěvovaná turisty, a tak se návštěvníkům občas stane, že na cestu na vrchol, z něhož je nejkrásnější výhled, si musí doslova vystát frontu. Trpělivost ale růže přináší a pohled z Malinské skály je toho zářným příkladem.
Na Malinskou skálu se z Blatin můžete bez větších obtíží dostat po červené turistické značce. Váš výstup bude odměněn tím nejkrásnějším výhledem do okolí. A pokud snad bude slibovaný výhled překažen hustou mlhou nebo černými, dešťovými mraky, zbude vám alespoň vzpomínka na prima procházku.
 
 
 

Javascript is required to view this map.