Drátník

Číslo stanoviště: 
3
Drátník

Jednou z nejmalebnějších vesniček na Vysočině jsou Blatiny. Chaloupky jako z pohádky, mírné kopečky a nehluboké údolíčko a nad tím vším, jako věrný strážce nepodléhající času, stojí neochvějně skalní útvar zvaný Drátenická skála.

Zdejší skály ale nejsou známy pouze pod jedním jediným jménem. Pokud někdo bude mluvit o Drátníku nebo Dráteničkách, pak vězte, že všechny názvy jsou správné. Základ jména dalo skalnímu masivu nad Blatinami docela nepoeticky řemeslo - jsou pojmenovány po obyčejném dráteníkovi. 
Mohutná skalní hradba je viditelná už z dálky. Vrchol Drátenické skály se zlověstně tyčí nad okolním lesem, který je tvořen především smrkovým porostem doplněným letitými buky. Nechybí zde ani na Vysočině často zastoupený jeřáb, sem tam se objeví bříza, jedle nebo borovice.
Nadmořská výška 775m Drátenickou skálu pouze o kousek připravila o čestný titul "osmistovka Žďárských vrchů", což ovšem nic nemění na tom, že je jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších masivů místních i přespolních horolezců.
Skály jsou porostlé na mnoha místech mechy a lišejníky. Všudypřítomné borůvčí jen velmi neochotně uhýbá nohám častých návštěvníků. Podle nezaměnitelného zvuku neomylně poznáte datla, své místo tu ale má i poštolka, krahujec, krkavec nebo kalous ušatý. Samotný skalní útvar tvoří několik věží. Nejvyšší blok nese jméno Sokol. Horolezecká činnost je tu povolena celoročně, což spolu s blízkostí civilizace, možností nedalekého občerstvení a snadného parkování zajišťuje Drátenické skále neustálý přísun návštěvníků.
 
 

Javascript is required to view this map.