Devět skal

Číslo stanoviště: 
1
Devět skal

 Nejrozsáhlejší komplex vrcholových skal na Českomoravské vysočině je právem nazýván dominantou Žďárských vrchů. 

Pokud se chcete na Devět skal vypravit, pak vyzkoušejte trasu, kterou můžete nastoupit právě z obce Křižánky. Ke skalnímu komplexu odtud vede modrá turistická značka, a přestože se vám do cesty postaví dvousetmetrové převýšení, nezoufejte. To, co vás čeká v cíli, rozhodně stojí za to. Devět skal je místem vyhledávaným nejen turisty a výletníky, ale také horolezci. Horolezecká činnost je ochranáři celoročně povolena na Hradní stěně, Větrné věži, Královském zámku, Žďárské věži, Záludné věži a Trůnu. 
Snad nejpoetičtější názvy lezeckých cest najdete u nejdelší části hlavního hřebene Devíti skal - Královského zámku. Je zde Stěna pohádek, na jejíž vrchol se můžete dostat cestou Zeleného mužíčka, Křemílka, Vochomůrky či Dráčka. Zámecká stěna zase nabízí Oči pro pláč, Kámen a bolest, Odmítavou hranu a další. Ale je tu také Poustevníkův kout či Fryšavský hřeben.  Vrcholek Hlavního bloku je lemován zábradlím. Devět velkých věží je doplněno navíc třemi menšími věžičkami, takže Devět skal má dohromady překvapivě dvanáct vrcholů. 
A ještě jedna zajímavost. V květnu roku 2010 byla tato lokalita známá po celé republice. Proslavili ji dobrovolní hasiči, kteří tady podnikli úspěšný pokus o překonání rekordu v dálkové dopravě vody. Dva tisíce pět set devadesát dva hasičů na úseku dlouhém 63,46 km vedoucím od obce Dolní Loučky až na vrchol Devíti skal překonalo tehdy rekord z roku 2001. Téměř jedenáct hodin potřebovali na zdolání více než třiašedesátikilometrové vzdálenosti a pěti set čtyřiceti čtyř metrového převýšení. Tehdy se Devět skal skloňovalo ve všech pádech a snad jen málokdo si nechal ujít zajímavou podívanou.
 
 

Javascript is required to view this map.