Čtyři palice

Číslo stanoviště: 
4
Čtyři palice

Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy se rozprostírá na území o rozloze 715 km² a zasahuje do okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy. Nabízí svým návštěvníkům velké množství neopakovatelných přírodních krás a také nejednu zajímavost. Tou by se bezesporu daly nazvat návštěvníky velice oblíbené Čtyři palice. Nádherné skalní útvary, které patří k nejznámějším, nejobdivovanějším, nejfotografovanějším, prostě těm NEJ skalám široko daleko. 

Pod souhrnným názvem Čtyři palice jsou uschovány tři skalní bloky, na něž navazuje jeden nižší hřeben. Jméno samo vzniklo podle typického tvaru vrcholové části nejmohutnější ze skal. Očím návštěvníka se tu otevírá pohled na čtyři skalní věže, jakoby k sobě slepené v jeden celistvý blok. To je Paličatá v celé své kráse. Jednotlivé bloky, nebo chcete-li palice, se jmenují Sfinga, Kobyla, Paličák a Bašta. Široký podstavec skály tvoří tři mohutné pilíře. Stěna je v dolní třetině přerušena římsou zvanou Ochoz. Paličatá je hodně vyhledávaná a navštěvovaná horolezci.  
Pokud se vám snad zdá, že zdolání vysokých skalních stěn je nad vaše síly, a že je vám takto odepřen nádherný výhled z vrcholu, neházejte hned flintu do žita. Zkuste skálu obejít a vyšplhat na ni ze zadní strany, kterou horolezci naopak používají jako sestupovou cestu.  
Z vrcholu Paličaté je přímo kouzelný výhled na velké území Žďárských vrchů. V dálce spatříte Blatiny, Drátník, Malinskou skálu, Devět skal, Křižánky a další. Předpokladem úžasného výhledu je ovšem pěkné počasí.  
 

Javascript is required to view this map.