Drobné sakrální stavby

Číslo stanoviště: 
8
Drobné sakrální stavby

Kříže a křížky jsou nedílnou součástí téměř každé obce. Ačkoliv se od sebe liší vzhledem a použitým materiálem, nikdo při pohledu na ně není na pochybách, o co vlastně jde.

Každý kříž má svůj vlastní příběh. Mnohé z nich jsou poctou božímu milosrdenství, nechávali je vystavět konkrétní lidé jako živoucí upomínku na šťastné uzdravení člena jejich rodiny či jiné dobrodiní, které se událo. Jiné jsou vzpomínkou na člověka, který nešťastně zahynul. 
Také Křižánky mají své kříže. Největší z nich se nachází na křižovatce dvou místních cest přibližně v polovině Českého kopce. Druhý kříž stojí přímo proti škole na návsi. Poslední zůstává většině návštěvníků utajen, najde ho jen ten, kdo se vydá na kopec zvaný Borovina.
Ani křižaneckým křížům se nevyhnula neodvratná zkáza. Jejich osud ale ještě zdaleka naplněn nebyl. Zachránil je projekt nazvaný „OBNOVA DROBNÝCH SAKRÁLNÍCH STAVEB V OBCI KŘIŽÁNKY“ díky němuž se podařilo v roce 2011 získat příspěvek z Ministerstva pro místní rozvoj a to v rámci Programu obnovy a rozvoje venkova.
Kovové prvky kříže na Českém kopci získaly nový stříbrný povrch. Tento kříž bylo také nutné narovnat a zpevnit jeho základ. Pouze u něj je znám také příběh, který se k němu váže. Je to kříž Anky, podle něhož prý dostala obec své jméno. 
Kříž na návsi se dočkal základu zbrusu nového, tělo Krista bylo pozlaceno a v konečné fázi byla vyhotovena také historická replika oplocení.
 

Javascript is required to view this map.