Smrk ztepilý (Picea abies)

Stand Number: 
19
Smrk ztepilý (Picea abies)

Vzhled: Neopadavý, jehličnatý, až 50 m vysoký strom. Borka červenohnědá až šedohnědá, odlupující se v tenkých šupinách. Jehlice jednotlivé, přisedlé na drobných "polštářcích", 1 až 2,5 cm dlouhé, 4hranné, na konci zašpičatělé, opadávají ve věku 5 až 7 let. Květy jednopohlavné, samčí uspořádány ve válcovitých, 2 až 2,5 cm velkých, stopkatých, zprvu červených, později žlutavých šišticích, samičí v přisedlých, až 6 cm dlouhých, červených nebo zelených šišticích. Šišky převislé, válcovité, až 16 cm dlouhé, dozrávající na podzim prvního roku a vcelku opadávající. Kvete v IV až VI.
Rozšíření: Původní v téměř celé Evropě, nejvíce v její severní a severovýchodní části, ve střední a jižní Evropě původně jen ostrůvkovitě zejména v horských oblastech, v současnosti ale hojně pěstován na takřka celé severní polokouli.
Zajímavost: U nás se jedná o průmyslově nejdůležitější dřevinu, která poskytuje dřevo lehké, pevné a pružné, ale ne příliš trvanlivé a poněkud měkké. Užívá se ve stavebnictví, nábytkářství, v průmyslu papírenském, jako palivo, k výrobě hudebních nástrojů, intarzií atd., z borky se získává pryskyřice.

Javascript is required to view this map.